Akrostiş

Şehirlerin ve insanların buluştuğu en önemli mekanlar kuşkusuz tren istasyonları. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra, yapılan en öncelikli işlerden biriydi ülkeyi demir ağlarla örmek.. Sonra epey bir ara verildi. Otomotiv sanayii ve karayolları, öncelikli ulaşım yöntemi oldu. Şimdilerde hızlı tren aracılığıyla  istasyonlar yeniden şehirlerin çekim alanları olmaya başladı.

İnsanları buluşturan ve ufkunu açan bir  faaliyet ise kitap fuarları. Günümüzde artık her şehir, hatta ilçeler bunun önemini kavradı ve kendi fuarlarını gerçekleştiriyor.

Tren yolculukları ve istasyonlar, elbette şiirlerin, romanların, sanat çalışmalarının kalbinde yer aldı. İşte bu nedenle, Akrostiş Dergisi son sayısını tren yolculukları ve istasyonlara ayırdı. 

Nedir akrostiş? Okul çağlarından hatırlarız; isim baş harfleriyle başlayan dizeler ve onlardan oluşan şiirler yazar gençler. Bu şiir türüne akrostiş deniyor. Cahit Sıtkı Tarancı’nın VEDİA şiirinde olduğu gibi:

Var olan bir sen, bir ben, bir de bu bahar 

Elden ne gelir ki? Güzelsin, gençliğin var. 

Dünyada aşkımız ölüm gibi mukadder. 

İnan ki bir daha geri gelmez bu günler. 

Alemde bir andır bize dost esen rüzgâr.

Akrostiş dergisi, edebiyat ve sanatın daha erişilebilir olmasını hedefleyerek Belçika’da Türkçe ve Felemenkçe olarak yayınlanıyor. Hem Türk hem Belçika Flaman edebiyatında, yanısıra resimde, fotoğrafçılıkta ve sahne sanatlarında çağdaş akımlara odaklanarak hazırlanıyor. İki ülke arasında önemli bir köprü oluşturuyor.  Belçika’nın önemli yazarları, sanatçıları ve kurumları dergiyi yakından destekliyor. Dergi, aynı zamanda Türkiye’nin yurt dışında edebiyat ve sanat ile temsil edilmesine önemli katkı sağlıyor. Örneğin, derginin son sayısı, kitapçıların yanısıra Belçika’daki 300 kütüphanenin raflarında da yerini almış bulunuyor.

Dergi, Belçika’da yaşayan ikinci nesil bir Türk kızının eseri; Gülcan Kahraman… Soyadı gibi azmetmiş ve bu saygın dergiyi yaratmış. Çocukluğunda okuduğu kitaplar ve mırıldandığı şiirlerin verdiği ilham, onun cesaretiyle birleşince Akrostiş ortaya çıkmış.  

Akrostiş dergisinin her sayısı bir kitap kıvamında. Her sayı bir tema üzerine kuruluyor. Daha önceki sayılarda, Mektuplar, Delilik, Sansür, Ritüeller gibi konularda yazılan hikayeler, şiirler ve görsel sanat ürünlerine yer verilmiş. Her sayı kendine has bir lansman ile piyasaya çıkıyor.

İstasyon konulu son sayısı, dünyanın en güzel istasyonlarından biri olarak kabul edilen Anvers tren istasyonunda yapıldı.  

Anvers Belediyesi’nin ve Kitap Fuarı’nın da desteklediği lansmandan görüntüleri buradan izleyebilirsiniz: 

24 Kasım 2019
yuksel_cilingir