Ali Osman Sönmez Huzurevi sakinleri yuvaya dönecek

Bir önceki yazımızda,  Ali Osman Sönmez Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sakinlerinin,  tadilat sırasında yerleştirildikleri geçici yerlerinden, yeni geçici yerlere aktarılması ve bunun yarattığı soru işaretlerini dile getirmiştik. 

Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Sayın Hasan Yılmaz, telefonla bizzat arayarak konuyla ilgili sorulara açıklık getirdi. Öncelikle kendisine teşekkür ederim.

Ali Osman Sönmez Huzurevi tadilatı, resmi olarak 2019 yılı sonunda bitmiş görünüyor. Ancak tadilat sırasında ortaya çıkan, drenaj sorunu gibi konular nedeniyle yeni bir keşif yapılmış ve proje hazırlanmış. Bu amaçla yeni bir ödenek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurulmuş. Sayın Hasan Yılmaz, Bakanlığın projeyle yakından ilgilendiğini ve bu ay ödeneğin çıkmasını ümit ettiklerini ifade etti. Normal şartlarda Ağustos 2020’de tüm tadilatın bitmesi bekleniyor.

Konunun özeti şöyle:

Ali Osman Sönmez Huzurevi  sakinleri, 1.5 yıl önce tadilat başladığında, geçici olarak başka tesislere yerleştirilmişti. Bunlardan birisi bir otel, diğeri ise Özlüce’deki Hasan Öztimur Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi.

Otel, Bursa’nın eski otellerinden biri ve elbette bir huzurevi olarak kullanılmaya tam elverişli değil. Buna karşılık maliyeti yüksek. O günün şartlarında en uygun yer olarak burası bulunmuş. Ali Osman Sönmez Huzurevi  sakinlerinin bir kısmı, barınma ihtiyaçlarını karşılamak için personelle beraber bu otelde kalmaya başlamış. 

Tabii otelin durumu bakıma muhtaç sakinler için uygun değil. Hem teknik donanım gerekiyor, hem acil bir durumda hareket imkanı kısıtlı. Bu nedenle onlar hem teknik imkanlar hem de güvenlik açısından Özlüce’deki Hasan Öztimur Huzurevi’ne yerleştirilmişler. 

Özlüce’deki huzurevi, daha ziyade yürüyüp gezebilen sakinler için yapılmış bir yer. Şu anda tam olarak amacına uygun olarak kullanılamıyor. Ama bakıma ihtiyacı olan geçici sakinler elbette öncelik taşıyor.

Bu arada, İznik’te Ülker Aktar Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin inşaatı tamamlandı. Personeli olmadan öylece bekliyor. Burası lüks dinlenme tesisi kıvamında bir yer. Örneğin, Ali Osman Sönmez Huzurevi için 600 TL ödeniyorsa buraya 1800 TL ödemek gerekiyor.

Hal böyle olunca, Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü çözüm olarak, bir huzurevinden beklenen şartların tam karşılanamadığı bir otelde kalan Ali Osman Sönmez Huzurevi sakinlerini İznik’e aktarmayı uygun görmüş. Tabii ki huzurevi sakinlerinden ek bir ödeme talep edilmesi söz konusu değil. Ama kurum dışarıya para ödemek yerine kendi içinde maliyeti karşılamış olacak.

Her insanın, özellikle yaşlı insanlarımızın her birinin beklentisi farklı olabilir. Örneğin, Bursa merkezinden ve belki eşten dosttan uzak kalmak bazıları için önem taşıyabilir. Sayın Hasan Yılmaz, günlük araç görevlendireceğiz, akrabaları da yaşlılarımız da bu sayede birbirleriyle irtibat kurabilirler diyor. Huzurevi sakinlerinin şu anda içinde bulundukları şartları iyileştirmeyi hedeflediklerini ifade ediyor. Ve de son olarak şunun altını çiziyor: Ali Osman Sönmez Huzurevi sakinleri, tadilat sonrası mutlaka yerlerine dönecekler.

Daha iyiye ulaşmak zaman alabiliyor. Ancak, ilgililerin bu geçiş sürecini daha rahat ve güvenli bir ortamda gerçekleştirmek için uğraştığı anlaşılıyor. Biz de gönülden destekliyoruz.

Sevgiyle kalın.

13 Ocak 2020
yuksel_cilingir