Ali Osman Sönmez Huzurevi sakinlerinin mağduriyeti

Huzurevi kavramı, sanki yaşlıların evlatları tarafından atıldığı yer gibi hafızalarımıza işlendi. Halbuki durum her zaman öyle değil. Bazen kimsesi olmayan, bazen kimsesi olsa da yaşlılık dönemini huzur içinde geçirmek isteyen insanların tercih ettiği yerler huzurevleri. Ama geliş sebepleri ne olursa olsun, en azından oradan bir yerlere savrulmak istemiyorlar. Huzur istiyorlar.

Bursa insanına, fabrikadan okula her alanda katkıda bulunan Ali Osman Sönmez, bir de  yaşlılar için huzurevi yaptırmıştı. Zamanla yenileme ihtiyacı doğdu, tesis tadilata alındı. Bu süreçte orada yaşayanların geçici olarak başka yerlere aktarılması gerekti. Orada kurdukları dostluklardan, Bursa içinden belki kolayca ziyaretlerine gelen yakınlarından uzak kaldılar. Yaşlılık yalnızlık duygusununun ve hayata tutunma ihtiyacının daha da öne çıktığı bir dönem. Hal böyle olunca ve zaman uzadıkça, Ali Osman Sönmez Huzurevi’nin tadilat öncesi sakinleri yuvamıza dönemezsek endişesi taşımaya başladılar. 

Bir toplum gönüllüsü olan şair ve ressam Hayriye Gaygın Pürtül, bu sorunu yerinde gözlemlemiş ve dile getirmiş. Her şeyin en iyisini yerinde gören ve bizzat dokunan insan bilir. Ben de onun sözlerini aynen aktarıyorum:

“Merhaba…

Lütfen, çok rica ediyorum, okuyun ve destek olalım, ses olalım…

Ali Osman Sönmez Huzurevi yaşlıları, 1,5 yıl önce tadilat nedeniyle koparılıp, bölünerek dağıtıldıkları geçici yerlerden evim dedikleri yerlerine gitmek yerine, şimdi de Bursa dışına, İznik’e sürükleniyorlar. Hemde süresiz!  Nedeni ödenekmiş. 

Bu tesise adını veren, bu tesisin yaşlılara hizmet vermesi için çaba gösterenlerin nasıl da canı yanıyordur; bıraktıkları mirasın böyle heba edilmesi , insanları üzüyor ve gözyaşı döktürüyor olmasından dolayı… 

Siz hiç orada kalanların, ellerinize sarılıp ‘söyle kızım bizi artık evimize götürsünler’ deyişleri karşısında, onların gözyaşları karşısında çaresiz kaldınız mı? Ben kaldım… Çare olarak sizlere seslenmem gerektiğini düşündüm…

Her şeye ödenek bulanların ilk önceliğinin bu konu olması gerektiğini düşünüyorum…

Hayriye Gaygın Pürtül”

Ben Bursa Valiliği’nin sitesine baktım, Ali Osman Sönmez Huzurevi tadilatının bittiği görülüyor. Tesiste daha önce kalan sakinlerin başka yerlere gönderilmelerini anlamak zor. 

İLÇESİ Yıldırım
SÖZLEŞME BEDELİ 3.966.105,00 TL
TESLİM TARİHİ 07.01.2019
BİTİM TARİHİ 23.12.2019
PROJE DURUMU Tamamlanmıştır.

Durumun açıklığa kavuşmasını ve Bursa’nın ana-babaları olan yaşlılarımıza huzur haklarının bir an önce verilmesini diliyorum.

Sevgiyle kalın.

12 Ocak 2020
yuksel_cilingir