Brüksel Belediyesi’nde yolsuzluk ve “Vatandaş Listesi” oluşumları

Avrupa’nın başkenti Brüksel’in merkez belediyesi bir kaç yıl önce yolsuzluk skandalıyla çalkalanmıştı. Ana sebep belediye başkanının önceden yöneticilik yaptığı bir sosyal kurumdaki işine devam etmesi  ve maaş almayı sürdürmesiydi. O bunu normal karşıladı, ama halk kabul etmedi. Derken, fuarlar ve konserler gibi bir çok pahalı pahalı faaliyetin ne kadar gerekli olduğu, vergilerin bunlara harcanmasının değip değmeyeceği tartışıldı. Yolsuzluk sonucu yönetimdekiler istifa etti ya da görevden alındı. Yeni belediye başkanı atandı.

Bu konu yeni yerel seçim çalışmalarına da yansıdı. Özellikle Vatandaş Listesi oluşumlarında ana maddeyi oluşturuyor. Vatandaş Listesi ne mi? Kısaca anlatırsak, herkes bir araya gelip bir grup kurarak seçimlerde aday olabiliyor. Yani parti kurmadan bağımsız adayların bir şemsiye altında toplanabiliyor.

Bunlardan bir tanesi,  yolsuzluk skandalı zamanında Flamanca Sosyal Demokrat Parti üyesi olarak koalisyonda olan Ans Persoons. Şimdi Change Brussels isimli, sosyal alanda aktif olan ama politikacı olmayan yeni kişilerle bir liste oluşturdu. Ana hedefi şeffaflık ve yalın bir organizasyon. Yenilenme zorunlu görünüyor.

Bir de taptaze gruplar var. Plan B bunlardan birisi. Üstelik birinci sıradaki adayı bir Slovak. Belçikalı arkadaşı Quentin Parate’in başlattığı harekette, kurayla Radoslav Šoth, birinci aday seçilmiş. Ortak ekip ruhu buradan başlıyor. Bir AB ülkesinden geliyor ve burada ikamet ediyorsanız, Belçika vatandaşı olmasanız da aday olabiliyorsunuz. Bu da AB bilincinin bir uzantısı. Plan B, şeffafım diyor, seçilir seçilmez ilk işimiz tüm belediye bilgilerini halka açık hale getirmek olacak. Ve her şeyi halka soracağız. Halk komiteleri kuracağız, sosyal kurumların varlıklarını görselleştireceğiz.

Aslında burada sosyal yardımların nasıl ve kime dağıtıldığı öne çıkıyor. Çünkü oturmadığı yere kayıt yaptıran, iki işsizlik maaşı almak için eşinden boşanmış görünen, sağlık raporu olan ama kayıt dışı çalışan… İşte bu da sosyal demokratların yumuşak karnı… Bazen gözler yakını göremeyebiliyor!..

Parti Indépendantiste des Marolles  (PIM) listesi kurucularından Etienne Wattecam ve Valerie Janssen, bu nedenle tehditler aldıklarını söylüyorlar. Çünkü varlıkları bu düzeni suistimal edenler arasında rahatsızlık yaratıyor. Onlar göçmen olmanın bir mağduriyet malzemesi olmasına ve sadaka ile oy toplanmasına karşılar. Bu toplumu geliştirmez diyorlar. Semtin  çok kültürlü yapısını, sanatsal zenginliğe çevirmeye çalışıyorlar.

Belçika yerel seçimlerinin genel özetini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yüksel Çilingir

Özelkalem

15 Nisan 2019
yuksel_cilingir