Cambaz

YHer mahallenin boş arsaları vardı. “Oğlum nereye gidiyorsun? Arsaya…” Bütün çocukların toplanma yeri. Üstelik her yaşın bir akranı var. Çoğu, okulda da sınıf arkadaşı.

En çok da top oynanırdı arsada. Bisikletçi 25 kuruşa tur attırır.. Simitçi orada, şans-talih-kader-kısmetçi, şerbetçi…

Evde radyo vardı. Daha televizyon diye bir şey yok, dantel örtü onun üzerinde. Çoluk çocuk karıştırmasın diye de yukarıda bir yerde duruyor; radyolukta. İki dirseğin üzerine oturtulmuş bir tahta, üzerinde radyo. Radyoluğun altındaysa aşağıya bakan minik bir lamba; gece lambası. Fener ampulü kadar bir şey, ama cereyanla çalışıyor.

Arsanın en eğlenceli zamanı, panayırın kurulduğu zamanlar. Bir çadır, dışarıda ipin üzerinde yürüyen bir cambaz. Müşteri toplayacak.

Ama… bu cambaz uzaylı falan gibi. Poposunda lamba var. Bizim gece lambası kadar. Cereyansız yanıp sönüyor…

Şimdi ise ne arsalar kaldı, ne panayırlar.

Cambazlığı hayatın içinde görür olduk. “Bir ipte iki cambaz oynamaz”mış mesela.. Yani denge; ne zor şey!

Sonra şarkılar…

Nükhet Duru, Cambaz şarkısında ne güzel anlatmış!

Cambaz ip üstünde oynuyor
Cambaz ip üstünde ağlıyor
Hayat ip üstünde geçiyor
Hayat her an gelip gidiyor

Her şey anda gizli diyoruz ya, aslında ip üzerinde yürümek en çok da bu açıdan faydalı. Tüm antenleriniz alma ve verme yönünde iletişim halinde; iple, rüzgarla, seslerle, .. en çok da kendinizle. Ne kafanıza gore, ne taraf tutarak hareket edebilirsiniz.

İpte yürüme, her ne kadar günlük hayatın dışında bir gösteri gibi görünse de, Brüksel’de halka açık bir okulu var. Her yaştan insana kurs veriyor. Yerde başlıyor, havada devam ediyor.

Ecole de Cirquis de Bruxelles, şehrin tam göbeğinde, Tour et Taxis sitesinin içinde bulunuyor. Üstelik bu konuda Avrupa Merkezi haline gelmiş. Centre Européen de Funambulisme de burada yer alıyor. Dahası, İrlanda’nın Galway şehri 2020’de Avrupa Kültür Başkenti olduğunda, Corrib nehrini Avrupa’nın dört bir yanından gelen 400 ip cambazı ile geçmeye hazırlanıyorlar. Ecole de Cirquis de Bruxelles kurucu ve yöneticisi Vincent Wauters ve Galway Community Circus yöneticisi Ulla Hokkane tarafından tasarlanan bu proje, “Wires Crossed” diye adlandırılıyor. Brüksel merkezi, Galway ve Berlin ile birlikte, bu projenin geliştirilmesinde bir sıçrama tahtası olarak görev alıyor. Şimdi amaç, 2020 yılına kadar 400 ip cambazı sayısını yakalamak.

İp cambazları, yakın zaman önce Brüksel Kanalı üzerinde de bir gösteri gerçekleştirdiler. Bu bağlantıdan izleyebilirsiniz:

/p>

Vikipedi, “bir ipte iki cambaz oynamaz” atasözü için “kurnaz, hileci iki kişi, bir iş üzerinde karşılaşırlarsa birbirlerini aldatmak, atlatmak için bütün hünerlerini harcarlar” demiş. Zamanımızda, maalesef hassa olmak da zeki olmak gibi kurnazlığa araç oldu. Oysa cambaz ipin üzerinde bunun tam tersini yapıyor. Dengeli, saygılı…

Sevgiyle kalın.

Yüksel Çilingir

14 Nisan 2019
yuksel_cilingir