Eski yolsuzluktan yeni yolculuğa

Kurnazlığın zeki olmakla karıstıştırıldığı dünyamızda, AB Komisyonu’nun 2014 raporuna göre yolsuzluk olaylarının Avrupa ekonomisine verdiği zarar yıllık 120 Milyar Avro’ydu. 2014’ten sonra azaldı mı? Bu konu çok fazla gündeme getirilmediği için bilmiyoruz.

Öte yandan, Avrupa’nın başkenti Brüksel’in merkez belediyesi bir kaç yıl önce yolsuzluk skandalıyla çalkalanmıştı. Ana sebep belediye başkanının önceden yöneticilik yaptığı bir sosyal kurumdaki işine devam etmesi  ve maaş almayı sürdürmesiydi. O bunu normal karşıladı, ama halk kabul etmedi. Derken, fuarlar ve konserler gibi bir çok pahalı pahalı faaliyetin ne kadar gerekli olduğu, vergilerin bunlara harcanmasının değip değmeyeceği tartışıldı ve yönetim istifa etti ya da görevden alındı. Yeni belediye başkanı atandı.   

Bu konu yeni yerel seçim çalışmalarına da yansımış durumda. Özellikle Vatandaş Listesi oluşumlarında ana maddeyi oluşturuyor. Vatandaş Listesi ne mi? Kısaca anlatırsak, herkes bir araya gelip bir grup kurarak seçimlerde aday olabiliyor. Yani parti kurmadan bağımsız adayların bir şemsiye altında toplanabiliyor.

Bunlardan bir tanesi,  skandal zamanı Flamanca Sosyal Demokrat Parti üyesi olarak koalisyonda olan Ans Persoons. Şimdi Change Brussels isimli, sosyal alanda aktif olan ama politikacı olmayan yeni kişilerle bir liste oluşturdu. Ana hedefi şeffaflık ve yalın bir organizasyon. Çünkü 20 yıldır mecliste olanlar var, kontrolsüz sayıda alt kurum var, taşeron ilişkileri karmaşık… Yenilenme zorunlu görünüyor.

Bir de taptaze gruplar var. Plan B bunlardan birisi. Üstelik birinci sıradaki adayı bir Slovak. Belçikalı arkadaşı Quentin Parate’in başlattığı harekette, kurayla Radoslav Šoth, birinci aday seçilmiş. Ortak ekip ruhu buradan başlıyor. Bir AB ülkesinden geliyor ve burada ikamet ediyorsanız, Belçika vatandaşı olmasanız da aday olabiliyorsunuz. Bu da AB bilincinin bir uzantısı. Plan B, şeffafım diyor, seçilir seçilmez ilk işimiz tüm belediye bilgilerini halka açık hale getirmek olacak. Ve her şeyi halka soracağız! Demokrasi sadece oy vermek, oy almak değil. Halk komiteleri kuracağız, sosyal kurumların varlıklarını görselleştireceğiz.

Aslında burada sosyal yardımların nasıl ve kime dağıtıldığı öne çıkıyor. Çünkü oturmadığı yere kayıt yaptıran, iki işsizlik maaşı almak için eşinden boşanmış görünen, sağlık raporu olan ama kayıt dışı çalışan… İşte bu da sosyal demokratların yumuşak karnı… Bazen gözler yakını göremeyebiliyor!.. 

Parti Indépendantiste des Marolles  (PIM) listesi kurucularindan Etienne Wattecam ve Valerie Janssen, bu nedenle tehditler aldıklarını söylüyorlar. Çünkü varlıkları bu düzeni suistimal edenler arasında rahatsızlık yaratıyor. Onlar göçmen olmanın bir mağduriyet malzemesi olmasına ve sadaka ile oy toplanmasına karşılar. Bu toplumu geliştirmez diyorlar. Semtin  çok kültürlü yapısını, sanatsal zenginliğine çevirmeye çalışıyorlar. 


Evet, Brüksel’de son durum bu. Yazılarımda daha ziyade çok kültürlülüğe, yolsuzluğa ve yeni oluşumlara yer vermeye çalıştım. Genel özeti videomuzdan izleyebilirsiniz.


14 Nisan 2019
yuksel_cilingir