Neyse halım, çıksın falım

Başına gelenlere anlam veremiyordu. Kendi halinde sakin sakin yaşarken, birdenbire milyonların söz ettiği biri olup çıktı. Ne yapsam derken yolu bir falcıya düştü. “Nedir bu halim, ne olacak?” diye sordu. Falcı kartları açmaya başladı.

“Sen, birden kabak çiçeği gibi açılmışsın. Oldukça da güçlü bir konuma gelmişsin. Bunu taşımak kolay değildir tabii. Belli ki bir süredir de kendini baskı altında hissediyorsun. Durağan bir döneme girmişsin. Gücün var, kullanamıyorsun. İnsanlar adeta kafandan aşağı bastırıyorlar. Ama merak etme” dedi, “bu günler geçecek.”

“Evet” dedi beriki, “şaşkına döndüm”. “Birden bire önümü kesmeye başladılar. Hareket edemez, nefes alamaz oldum.”

“Sen kendi halinde hep vardın zaten” dedi falcı. “İnsanlar senin farkına yeni vardılar. Ama onlar her şeyi kontrol altında tutmayı severler. Öyle severler ki, bunu zamanla bir varoluş biçimine dönüştürdüler. Yaşama hep bir güç oyunu olarak bakarlar. Senin başına gelenlerin nedeni de bu.”

Ve devam etti. “Bu günler geçecek.. Evet, bir süre böyle sakin duracaksın. Arada inişler çıkışlar olacak belki, bazen iyi bazen kötü günler.. Seninle mücadele edecekler. Ama seni kolay kolay yerinden indiremeyecekler.

İnsanlar bunu tarih boyunca hep yaptı. Ama sen onların zayıf yanını biliyorsun. Para… Onlar bundan vazgeçmedikçe senin saltanatın da sürecek.

Aslında biliyor musun? Yaşanılan her şey bir yaşam dersi.. Kimler geldi geçti şu fani dünyadan, neler yaşandı!.. Yaşadığımız her kıssada bir hisse var. Allah da sorgulama yeteneği vermiş bize. Ama biz onu kurnazlığa kullanıyoruz. Suyunu çıkardık, suyunun suyunun suyunu her şeyin. Bir durmamız, kendimize bakmamız gerekiyor. Arınmamız gerekiyor nefsin bize yüklediklerinden. Bir tür karma döngüsü… Bencillikten arınma vakti. Dünyada her şeyden herkese yetecek kadar var.”

“Daha ne kadar sürecek bu? Ben barış içinde yaşamak istiyorum” dedi müşterisi..

“İki sene” dedi falcı, “ben de kartların yalancısıyım. Ama bu iki sene, seve seve mi geçer, söve söve mi; buna insanlar kendileri karar verecekler, senin yapacağın bir şey yok.”

“Tamam dedi” ziyaretçi. Benim adım korona, sağlıcakla…”

YouTube’de dolaşırken “masquerade” isimli bir tarot falı kanalına rastladım. Bir Japon falcı kartlara bakarak anlatıyordu. Ben de yukarıdaki öyküye çevirdim. Ama bunları görmek için kahin olmaya gerek var mı?

Tabii ne demişler; fala inanma, falsız da kalma!..

Sevgiyle kalın.

30 Mayıs 2020
yuksel_cilingir