Visitant

İngilizcede göçmen kuş için “migratory bird” deniyor. Bir de “visitant” var. O da göçmen kuşlar için kullanılıyor, ziyaret eden gibi bir anlamı da var.

Ben de yeni programımızın adını Visitant koydum. Gezer, göçer, konar…  Modern dünyanın insanları da biraz öyle olsa gerek. Neden bu programa başladım? 14 Ekim’de Belçika’da yerel seçimler var. 6 yıl aradan sonra herkesi bunun heyecanı sarmış durumda.

Ben de farklı bir bakış açısından seçmenlere katkıda bulunmak istedim. Belçikalı seçmen ve adaylar açısından; göçmenlerle ilgili neler düşünülüyor, özellikle Brüksel çok milletli, çok kültürlü olmayı ne kadar içsellestirebildi, neler yapmalı, neyi hedefliyor… Hem biz onları anlayalım, hem kendimizi anlatalım dedim.

Göçmen toplum, özellikle Türk toplumu için; Belçikalı politikacılar neler düşünüyor, bazı kişilerin iddia ettiği gibi ayrışmaya mı gidiliyor, kaynaşma yönünde mi hareket ediliyor.. Birinci ağızlardan aktarmayı düşündüm.

Belçika 3 bölgeden oluşuyor. Flaman bölgesi Felemenkçe yani Hollanda dili konuşuyor ve 309 belediyesi var. Valon bölgesi Fransızca konuşuyor ve 262 belediyesi var. Bu bölgede ayrıca yaklaşık 80.000 kişilik küçük bir nufus da Almanca konuşuyor. Brüksel bölgesinde ise 19 belediye var. Brüksel’de ağırlıklı olarak Fransızca ve elbette ikinci ana dil olan Felemenkçe konuşuluyor. Ama AB ve NATO gibi kurumlardan dolayı yoğun bir yabancı nüfus da var. İngilizce konuştuğunuzda cevap alıyorsunuz.

Belçika’da siyasi partiler Fransızca ve Felemenkçe konuşan partiler olarak varlık gösteriyorlar. Yaklaşık her kolun iki partisi var denebilir. Sosyal Demokratlar, Liberaller, Yeşiller, … Fransızca ve Felemenkçe olarak ayrı ayrı varlar. Elbette işbirliği yapabiliyorlar.  Ama yeni oluşumlar da var. Örneğin “Change Brussels”; Brüksel’de köklü değişiklikler yapmayı hedefleyen bir oluşum. 

Belçika’da toplam seçmen sayısı yaklaşık 8 milyon kişiden oluşuyor. Hepsi otomatik olarak seçmen kütüğüne kaydediliyor ve oy kullanmak zorunlu.  Ayrıca Belçikalı olmasa da burada ikamet edenlerin oy kullanması için yoğun bir kampanya var. Zira AB vatandaşı olup AB’nin başkentinde söz hakkını kullanmıyorlar. Geçen seçimlerde bu seçmen grubunun sadece %4’ü oy kullanmış. Bu seçimlere kayıt yaptıranlar %17 civarı. Geçmişe göre artış var, ama elbette yine de yeterli değil.

Önümüzdeki yazılarda, önemli politikacılarla yaptığımız röportajlardan bilgileri sizlerle de paylaşmak istiyorum. Visitant tanıtım videosunu aşağıda görebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Yüksel Çilingir

14 Nisan 2019
yuksel_cilingir